مارمولک

بدون دیدگاه

مارمولکها

مارمولک یا جکو یکی از بزرگترین، متنوع ترین و گسترده ترین انواع خزندگان روی زمین هستند که خود مشتمل بر ۵۰۰۰ زیر گونه می باشند. آنها در همه قاره ها، به جز قطب جنوب، یافت می شوند. با توجه به محل زیست و حوزه جغرافیایی، رنگ، اندازه و رژیم غذایی آنها با یکدیگر متفاوت است. مارمولک ها قبل از دوره ژوراسیک (۲۰۸-۱۴۴ میلیون سال پیش)، کمی بعد از دوره کربنیک، وجود داشتند. مارمولک ها با سازگاری با محیط زیست و زیستگاه خود در حال تکامل هستند. اولین بقایای فسیلی شناخته شده از مارمولک، یک گونه از مارمولک ایگوانا در هند است، قدمت این فسیل در حدود ۲۲۰ میلیون سال پیش تخمین زده می شود.

انواع مارمولک ها در مناطق گرمسیری کره زمین زیادتر از سایر نواحی زمین یافت می شوند و به رنگ های مختلف وجود دارند. نوعی  مارمولک که در بوته زار ها زندگی می کنند و رنگ آنها سبز است و به همین دلیل مارمولک سبز نامیده می شوند و عادت دارند زیر تخته سنگها  خود را مخفی کنند و دوست دارند زیر آفتاب داغ  دراز بکشند تا بدنشان گرم شود. مارمولک سبز از حشره های که به او نزدیک می شوند تغذیه می کند. بررسی جانور شناسان  مشخص کرده که طول مارمولکهای موجود حدود ۶/۳ الی۴ سانتیمتر است و بیشتر گونه های آنها در جزایر ویرجین و در غرب هندوچین یافت می شوند.

رنگ پوست مارمولک در زیر آفتاب تیره تر می شود. جانور شناسان می گویند دلیل آن اینست که پوستشان گرمای خورشید را جذب می کند. مارمولک ها ی ماده در فصل بارانی درون خاک گرم تخم می گذارند. مارمولک‌ها دید پیشرفته‌ای دارند و قادرند رنگ‌ها را ببینند؛ مارمولک‌ها دارای حس بویایی قدرتمندی نیز هستند جکوهای خانگی در شکاف ها و درزهای یا جاهای تاریک از جمله زیر زمین ها به خوبی تخم گذاری می کنند.

 مارمولکهای خانگی و سبز بیشتر در نواحی استوایی و گرمسیری زیاد دیده شده اند و در واقع نوعی سوسمار هستند که به عنوان کوچکترین خزنده دنیا شناخنه شده اند. مارمولک ها از جمله بی آزار ترین جانوران آفریده های طبیعت اند و از نکات جالب توجه درباره ی آنها اینست که همانطور که دستمال توالت از قبل در نقاط متعددی پرفراژ شده و به سادگی از آن نقاط مشخص بریده و جدا می‌شود، دم مارمولک هم در نقاط متعددی می‌تواند به سادگی جدا شود. جالب اینجاست که مارمولک ها از این کار برای فریب دادن شکارچیان خود یا سرگرم کردن آنها استفاده می‌کنند و بسیاری از آنها، می‌توانند به اراده‌ی خود و حتی بدون فشار یا ضربه بیرونی، دم خود را جدا کنند و فرار کنند. البته مزیت دیگر این کار، سبک تر شدن و دویدن سریع‌تر است. به طور کلی با توجه به نوع آب و هوا، نوع مارمولک های خانگی نیز تفاوت می‌کند اما به ‌طور کلی یک گونه مارمولک خانگی کوچک به نام Cyrtopodion scabrum در اکثر اماکن مسکونی زندگی می‌کند.

مارمولك جانوری شكارچی بوده و از حشرات تغذیه می نماید و در كنترل بیولوژیك حشرات نقش مهمی را ایفا می نماید و در واقع یك جانور مفید بشمار می آید. در مورد مارمولك های ایران و سم موجود در بدن آنها تاكنون گزارش مبسوطی وجود ندارد فقط بخاطر ظاهر چندش آور است كه افراد از آن گریزانند. در آفریقا تعدادی مارمولك وجود دارد كه سمی بودن آنها به اثبات رسیده است.

کنترل اقدامات محیطی زیر برای دور کردن یا از بین بردن مارمولکها از محل زندگی مان ضروری است:

  1. نصب توری بر روی پنجره ها جهت جلوگیری از ورود حشرات خصوصاً پشه ها که مارمولک ها عمدتاً از آنها تغذیه می نمایند در صورت عدم دسترسی به آنها به دلیل کمبود مواد غذایی محیط را ترک خواهند کرد.
  2. سمپاشی توسط سموم حشره کش مناسب
  3. استفاده از طعمه های حاوی حشره کشها و یک ماده پروتئین دار
  4. استفاده از چسب های نواری
  5. استفاده از چسب هایی که برای گرفتن موشها بکار می رود.

اقداماتی که پس از اتمام سمپاشی حرفه ای باید صورت گیرد

1-    به این نکته توجه داشته باشید؛ سم تا زمانی که مرطوب است و کاملا خشک نشده می تواند مسمومیت ایجاد کند.
2-    خانمهای باردار،کودکان ،افرادی که دچار بیماری قلبی، کلیوی، حساسیت های پوستی و… هستند؛ برای  حضور در محل سمپاشی شده طبق توصیه ی کارشناسان عمل کنند.
3-    پس از سمپاشی و بازگشت به محل تمامی راه های جریان هوا،در و پنجره ها را باز بگذارید.
4-    توجه داشته باشید که ،تنها پس از هوادهی می توانید به محل باز گردید.
5-    در صورت آغشته شدن مواد غذایی و آب به مواد سمی،از مصرف آن خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست